تحقیق در مورد ادیان ایران باستان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 تحقیق در مورد ادیان ایران باستان دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تحقیق در مورد ادیان ایران باستان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي تحقیق در مورد ادیان ایران باستان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن تحقیق در مورد ادیان ایران باستان :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..DOC) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 4 صفحه

قسمتی از متن word (..DOC) :


‏ادیان ‏ایران باستان
‏میدانیم که اصل و ریشه ‏مذاهب ‏مترقی جهان از عقائد ساده اقوام بدوی و قبائل و عشائر همجی ، که هزاران سال قبل در ‏جهان می زیسته اند، نشأت گرفته است. از این رو در مقام تحقیق از ‏مذهب ایرانیان باستانی ‏نیز باید اصل و مبدأ آن را در ‏افسانه ها و ‏اساطیر ‏آریائی های سفید پوست، هزاران سال ‏قبل از این، جستجو کنیم . همان ‏قوم ‏و نژادی که در قرون قدیمه قبل از تاریخ ‏مکتوب یا لااقل از هزاره دوم و سوم قبل از میلاد در فلات ایران نمایان شده اند.در ‏طول مدت افزون از جهار هزار سال یک سلسله تحولات فکری و تندیشه های مذهبی در مردم ‏آریائی نژاد این آب خاک به ظهور رسیده است که از مبادی بدوی چون ‏فتیشیزم ‏و ‏آنیمیزم ‏و پرستش مظاهر طبیعت آغاز شده و در ‏عصر حاضر به دیانت ‏شیعه امامیه ‏که از فرق اسلام و مذهب رسمی ‏امروز ما ایرانیان می باشد ، پایان می پذیرد.
‏در هزاره اول قبل از میلاد در اثر آمیزش آرین ها با سکنه بومی در ‏ایران ‏و ‏هند ‏فرهنگ ‏و ‏تمدن ‏جدیدی در آن دو کشور به ظهور رسیده و ‏لسان های ایشان که قبلا ‏لهجه های محلی ‏بوده و بعدا صورت تکامل حاصل ‏کرده ، زبانهای مستقلی شدند. مانند فرس قدیم ( عصر ‏کتیبه های دوره هخامنشی ) ‏یا ‏زبان ماد ( ‏عصر کتاب اوستا) یا ‏زبان سانسکریت ( ‏عصر کتب چهارگانه ودا) یا ‏زبان پهلوی قدیم ( ‏عصر پارت ها) .این زبانها ‏ی قدیم در ایران زمین اکنون مورد تکلم نیست و جزء زبانهای مرده قرار گرفته اند ولی ‏در هندوستان زبان سانسکریت هنوز زنده و موجود و ‏کتب مقدسه هندوها ‏حافظ آن است.
‏هم چنین در دین و اعتقادات نیز عقائد ‏آریائی های باستانی ‏در هند و ایران مشترک ‏بوده اند، کتیبه لوحی که در ‏بوغازکوی ‏در نزدیکی ‏آنکارا ‏از عصر ‏تمدن هیت ها ‏در سال 1907 م . کشف گردید ‏اشاره به اسامی خدایانی می کند که آن خدایان در نزد آرین های قدیم مورد پرستش بوده ‏اند و تاکنون نیز در هند معبودیت دارند. مانند : ‏آلهه ‏میترا ‏، ‏ایندرا ‏، ‏وارونا ‏که هر سه هم در ودا و هم در ‏اوستا ‏مذکورند. خلاصه آئین های تازه وارد در ‏مدت ده قرن با بومیان ایران آمیخته و آئین پرستش طبیعت را با عقائد مغان بومی که ‏اعتقاد به نور و ظلمت و ‏ایمان ‏به ‏سحر ‏و ‏جادو ‏بود ترکیب کردند تا نوبت به ظهور ‏دین عام مزدیسنی ‏رسید.
‏به هر حال اگر بخواهیم ادیان ایران باستان را طبقه بندی نمائیم، می شود آنها را ‏به صورت زیر دسته بندی نمود:
‏آئین مغان
‏آئین مهرپرستی یا میترائیسم
‏دین زردشت
‏آئین مانی
‏آئین مزدک


لینک کمکی